Witam. Mam Audi A3 1.6 benzyna z 2001 r. z którym mam troche problemów. Sporo zostało już zrobione ale są pytania na które nie znam jeszcze odpowiedzi. Postaram się opisać wszystko co się działo, mniej więcej kiedy i co zostało zrobione i co zamierzam zrobić.

Listopad 2011 - luty 2012
Początkowo problem dotyczył dość późnego ogrzewania. Silnik nagrzewał się do 90 stopni lecz ciepłe powietrze szło dopiero po jakiś 5-10 minutach. Ponadto podczas postoju gdy wciskało się gaz tak by silnik osiągnął 4500-5500 obrotów mozna było odczuć znacznie cieplejszą fale gorącego powietrza. Mechanik stwierdził że to zabita nagrzewnica, doradził by wlać odkamieniacz i jezdzić przez miesiąc jesli to by nie dało rezultatów w gre wchodziłaby wymiana nagrzewnicy i... kupa wydanych pieniędzy. Niestety odkamieniacz nie pomogł...

Luty 2012
Po miesiącu od czasu kupna samochód był oddany na wymianę rozrządu i oleju, ok dwa tygodnie później dostałem poradę z odkamieniaczem, po miesiącu nastąpił "przełom". Odwoziłem mojego kolegę do domu, gdy w czasie jazdy zaświeciła się kontrolka oleju, gdy zajechaliśmy okazało się, że jest mało oleju a pod kurkiem gromadzi się osad... Stwierdziliśmy że to wina niedogrzania silnika co też ma skutek na ogrzewanie wewnątrz. Były trzy tezy: walnięty termostat, uszkodzona nagrzewnica, zapowietrzona nagrzewnica, inne. Spuściliśmy płyn chłodniczy i zajęliśmy się nagrzewnicą, spróbowaliśmy ją przepchać i się udało. Ponadto wlaliśmy nowy płyn sądząc że ten mogł stracić swoje właściwości. Niestety nie dało to rezultatów. Ogrzewanie włączało się późno tak jak wcześniej, ponadto pojawił się kolejny problem - ubywający płyn chłodniczy, co jakiś czas (nawet na postoju) zaczęło go po prostu ubywać. Po kilku dniach postoju od razu zaczęła piszczeć kontrolka płynu. Razem z kolegą nie stwierdziliśmy wycieku, odrzuciliśmy też wersje o uszczelce pod głowicą.

Marzec 2012
Przy nastepnej okazji stwierdziliśmy że nagrzewnica jest w porządku i nie jest zapowietrzona. Zajęliśmy się termostatem... Ponieważ jedne przewody był ciepłe/gorące gdy drugie były ledwo letnie. Został wykręcony i zanurzony w powoli gotującej się wodzie w garnku. Niestety nie otwierał się, był uszkodzony. Został zamówiony nowy. Zamontowany i sprawdzony - działa. Ogrzewanie może szybciej się włącza, wymaga przejechaniu 4-5 km ale nadal czuje że to nie jest tak jak powinno być... Nie jestem zbytnio obeznany w sprawach motoryzacyjnych lecz zaraz po wyjeździe zauważyłem coś "nowego" mianowicie silnik złapał temperature dość szybko po... może 500m po czym wskazówka spadłą całkowicie i zacząl nagrzewać się jakby od nowa. Zostałem uspokojony że to normalne ponieważ po nagrzaniu termostat się otworzył i przepuścił płyn stąd spadek temp. Zakupiłem uszczelniacz do chłodnicy uważając że uszczelni on ewentualne rozszczelnienia po wymianie płynu
Niestety dzisiaj jechałem odcinek około 10 km i z powrotem. Wszystko było ok, silnik się nagrzał,po jakimś czasie poszło ciepłe powietrze, w drodze powrotnej stało sięcoś dziwnego... w pewnym momencie przestało działać ogrzewanie... dawało tylko zimnym powietrzem... Gdy byłem około 1 km przed celem zauważyłem jak temperatura silnika ma około 100-105 stopni i po chwili spadła do 90... a potem znowu po chwili unosiła się do 105. Po dojechaniu i zgaszeniu silnika zauważyłem że spod maski unosi się dym, lecz była to poprostu para ze zbiorniczka który nie był do konca zakręcony - tym razem. Po ponownym odpaleniu silnika zapiszczała kontrolka że brakuje płynu... i faktycznie zbiorniczek był praktycznie pusty... Cóż... co dalej ? Co to może być ?
Zamówiłem kabel VAG aby samemu podpiąć go pod komputer i ewentualnie stwierdzić co mu dolega,ponieważ po tych operacjach m.in zaczęła świecić się kontrolka silnika http://www.google.pl/imgres?imgurl=h...9QEwAw&dur=996 Komunikowaliśmy się z innymi chcąc dowiedzieć się czegoś nowego. I dowiedzieliśmy się m.in. aby zalać nagrzewnice gorącym octem i zostawić na 30 min - ponoć komuś to dało rezultat. Kolejna sugestia to zalanie nagrzewnicy na 3 min Gorącą wodą z Kretem i wypłukanie pod ciśnieniem - również komuś przyniosło rezultat. Co o tym sądzicie ? Potrzebuje pomocy i każda pomoc się przyda. Dziekuje tym którzy doczytają do końca