Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokazane rezultaty 21 do 30 z 35

Temat: [8L] Zbyt niska temperatura cieczy chłodzącej

  1. #21
    e-mako's Avatar
    Data dołączenia
    Apr 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Raciąż
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.9TDI AHF

    Domyślny

    Chłopaki z tym termostatem to już jest tak, że najoptymalniejsza temperatura dla silnika to jest 90 stopni czyli jak silnik jest rozgrzany.
    Załóżmy, że termostat w stanie spoczynku czyli na zimnym silniku zamyka duży obieg. Jest skurczony tak jak kiedy go kupimy w sklepie weźmiemy w rękę i w temperaturze pokojowej na niego patrzymy. Kiedy płyn się rozgrzeje termostat się otworzy i zimny płyn z chłodnicy wymiesz się z ciepłym, czego wynikiem jest spadek temperatury.
    Termostat może się otwierać, ale może robić to za wcześnie i nie zdąży złapać 90 stopni i otworzy duży obieg, czyli płyn chłodniczy zacznie bardzo szybko się schładzać. Jeśli spadnie do pewnej temperatury zamknie się i znowu silnik zacznie sie nagrzewać.
    Umownie mówimy o 90 stopniach, bo tyle nam pokazuje wskazówka. Jest ona jednak tak skonstruowana, że nie reaguje na wahania temperatury między 80 a 100 stopni. Termostat będzie pracował w tym czasie non stop -powolutku rozchylając się lub zamykając. W jego wnętrzu jest wosk, eter lub inna substancja o podobnych właściwościach, która pod wpływem temperatury będzie będzie zwiększała lub zmniejszała swoją objętość, co z kolei będzie powodowało uchylenie termostatu.
    Nieprawdą jest, że zatrzesz silnik jeżdżąc bez termostatu . Oczywiście ma to ujemny wpływ na żywotność silnika i jego ekonomię i ekologię - bo nawet analizy spalin i wszelkich badań dokonuje się na rozgrzanym motorze.
    Pamiętam jednak jak za czasów kiedy Polonez cieszył sie świetnością latem wyjmowano termostat żeby się w korkach nie przegrzewał. Żeby więcej wody mogło przejść przez duży obieg. ( nie róbcie tego w domu )
    Wniosek - jeśli wrzucisz termostat do wrzątku i się otworzy - wcale nie oznacza, że jest sprawny. Mógł otworzyć się w znacznie niższej temperaturze. Jeśli już w ten sposób chcecie sprawdzać, to proponuję podgrzewanie kontrolowane - z termometrem w środku i sprawdzeniem, przy jakiej temperaturze się otworzy i czy wystarczająco sie uchyli. Bo może być również tak, że uchyla się w dobrej temperaturze, ale niestety za mało i będzie się przegrzewał( co się bardzo rzadko zdarza) albo nie będzie kurczył sie do końca , nawet jeśli temperatura spadnie do pokojowej i długo się będzie nagrzewał a czasami niedogrzewał . Cały czas będzie lekko uchylony i będzie korzystał z dużego obiegu.
    Wszystkie te wywody i tezy sprawdzają się jednak do wymiany termostatu na nowy.
    Otworzyłem temat, bo chyba potrzebne jest jeszcze zrozumienia zasady działania tego ustrojstwa

  2. #22
    Zbanowany Zbanowany
    Data dołączenia
    Jul 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa
    Auto
    BMW E60 520d LCI
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    7 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    e-mako nie wiem kto to wymyślił że od braku termostatu można zatrzeć silnik, ale ze śmiechu boki od tego zrywam

  3. #23
    bronek's Avatar
    Data dołączenia
    Jun 2007
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    K A T O W I C E
    Auto
    oooo
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.6 AKL

    Domyślny

    Jaaasne ze Termostat
    Mialem to samo
    wymienilem i ni ma ;]
    4Litery - A3-jeczką w terenie woże ... ;]

  4. #24
    e-mako's Avatar
    Data dołączenia
    Apr 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Raciąż
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.9TDI AHF

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez czarogo
    MIG25 złapanie 70stopni to nawet 15km jadąc 100km/h, a dodatkowy szlif cylindrów bezcenny jeszcze w lato to można z tym jeździć ale zimą szkoda motoru
    czarogo pisałeś o szlifie cylindrów i dlatego wyjaśniłem, że silnika nikt nie zarżnie przez termostat. Chyba, że się samochód przegrzewa z powodu termostatu. Wtedy materiał puchnie, luzy zanikają , powstaje coraz większe tarcie co doprowadza do jeszcze większych temperatur, co z kolei do jeszcze większego puchnięcia i t d ... aż do zakleszczenia inaczej zatarcia lub "obrócenia na panewce". Ale od samego termostatu to raczej rzadko się zdarza - powiedziałbym nawet że to teoria. Ale się zdarza.

  5. #25
    Zbanowany Zbanowany
    Data dołączenia
    Jul 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa
    Auto
    BMW E60 520d LCI
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    7 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    e-mako ja o tym wiem nie musisz mi tego tłumaczyć bo ten temat jest dla mnie stary jak świat, przechodziłem przez niego wiele razy, źle mnie zrozumiałeś, chodziło mi o dłuższy rozruch bez smarowania, a nie o zatarcie silnika jakiś obłęd, z resztą silnik jak się zaciera to nie od braku oleju lecz od tego ze na skutek braku smarowania przyrost temperatury jest duuuuuuzo większy i na skutek rozszerzalności materiałowej dochodzi do zakleszczenia tłoka w cylindrze

    z reszta wiemy jak to jest także wydaje mi sie że komentarz jest zbędny, jeszcze a propo termostatu to radziłbym dobrze sprawdzić czy termostat jest na bloku silnika czy w obudowie plastikowej z boku bo rozrzut cen jest spory

  6. #26

    Data dołączenia
    Dec 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Lublin
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8 AGN

    Domyślny

    czarogo,
    radziłbym dobrze sprawdzić czy termostat jest na bloku silnika czy w obudowie plastikowej z boku bo rozrzut cen jest spory
    no właśnie może ktoś wie jak to jest z tym w 1.8 AGN bo z tego co byłem w sklepie to sam termostat kosztuje ok. 37 zł wiec nie wiem czy sam termostat wystarczy kupić czy też z obudową ??
    A3-ka Jest Bogiem Prędkość Nałogiem Turbo Podstawą a Jazda Zabawą

  7. #27
    Zbanowany Zbanowany
    Data dołączenia
    Jul 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa
    Auto
    BMW E60 520d LCI
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    7 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    MARC u ciebie termostat kosztuje rzeczywiście 37zł i zakładasz bezpośrednio miedzy blokiem silnika a wężem idącym do chłodnicy, nie ma tam oddzielnej obudowy także Twoje szczęście, dokup od razu płyn chłodniczy i wymień sobie na świerzy, roboty przy tym na 20 minut, płynu wchodzi około 3,5 do 4 litrów, u mnie w 1.6 wchodzi 3,5 litra

    wrzucałem ostatnio na forum zdjęcia dwóch różnych termostatów,
    http://a3-club.net/forum/viewtopic.p...ight=termostat

    Twój jest ten mniejszy na szczęście

  8. #28

    Data dołączenia
    Dec 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Lublin
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8 AGN

    Domyślny

    czarogo , a gdzie jest ten termostat w którym miejscu bo rozkręciłem tą obudowe przy silniku z prawej strony obok akumulatora i tam nie ma termostatu niech ktoś mi powie gdzie znajduje się termostat w 1.8 AGN
    A3-ka Jest Bogiem Prędkość Nałogiem Turbo Podstawą a Jazda Zabawą

  9. #29
    larius's Avatar
    Data dołączenia
    Apr 2007
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa
    Auto
    The Revenant
    Model
    A3 8P
    Silnik
    2.0T CCZA
    Pomógł
    49 razy
    Podziękował
    20 razy

    Domyślny

    MARC, jest dokładnie po drugiej stronie silnika:
    Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig. After a few hours, you realize that he likes it.

  10. #30

    Data dołączenia
    Dec 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Lublin
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8 AGN

    Domyślny

    larius, wiec żeby się tam dostać trzeba zdejmować alternator tak ?? tylko nie wiem bo coś on się nie chce mi zdjąć jak go zdemontować żeby się tam dostać ??
    A3-ka Jest Bogiem Prędkość Nałogiem Turbo Podstawą a Jazda Zabawą

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •