Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokazane rezultaty 11 do 20 z 38

Temat: Problem z termostatem-zły płyn chłodniczy?

  1. #11
    Sztomel's Avatar
    Data dołączenia
    Feb 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Rybnik
    Auto
    Volkswagen Golf Mk4
    Model
    Inny
    Silnik
    1.9TDI ALH
    Pomógł
    210 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez Kielek191 Pokaż post
    Chciałem zasięgnąć porady odnośnie wymiany płynu chłodniczego z koncentratem. Po wymianie przez mechanika płynu drastycznie o połowę spadła temperatura na wskaźniku. Nie wiem czy jest to zrządzenie losu i zepsuł się termostat jak twierdzi mechanik czy jest to spowodowane lepszą absorpcją przez nowy płyn. Nie wiem co się stało ale moze mi pomożecie?
    Po pierwsze to powinno się dokładnie opisać jakie są objawy a nie, że "drastycznie spadła temperatura" - takie stwierdzenie mało nam mówi, powinieneś opisać czy po uruchomieniu silnika i przejechaniu jakiegoś tam dystansu, np. 15 km, temperatura wzrasta do połowy skali przed 90*C i tak już zostaje bez zmian mimo dalszej jazdy lub rośnie wolno w ciągu dalszej jazdy czy też wzrasta po jakimś tam odcinku drogi do 90*C a następnie spada do około 50-60*C i tak pozostaje itp.
    Po drugie to trzeba się postarać o kogoś z Vagiem (jeśli sam nie posiadasz kabelka do diagnostyki i laptopu) np. jakiegoś forumowicza z Twojej okolicy, podpiąć Vag do gniazda i na bieżąco (druga osoba - pasażer) w czasie jazdy niech monitoruje wartości temperatury podawane sterownikowi do ECU - sprawdza się to w 01 Engine, grupa 007, ostatnie pole po prawej stronie.
    Jeśli wartość ta będzie się pokrywała ze wskazaniami temperatury na liczniku (a dodatkowo sprawdzić to możemy, że wskazaniami w 17 Instruments, grupa 003, pierwsze pole od lewej strony) i ewentualne wahania obydwu wartości temperatur będą szły ze sobą w parze tzn. będą identyczne lub bardzo zbliżone to winny usterki będzie termostat a jeśli wskazania obydwu ww. temperatur będą rozbieżne to winny jest czujnik G62/G2 temperatury płynu chłodzącego. Diagnoza może czasami być myląca, zwłaszcza jeśli mamy takie objawy, że silnik prawidłowo nagrzewa się do 90*C a następnie temperatura na wskaźniku szybko spadnie nam do połowy skali i bardzo powoli będzie wracać do 90*C - takie objawy wskazywać by mogły tylko na termostat ale okazuje się, że uszkodzony czujnik potrafi się zachowywać identycznie i dlatego diagnozę trzeba przeprowadzać przez cały czas tych objawów i dodatkowo porównywać ze wskazaniami temperatury podawanej z czujnika G2 z 17 Instruments aby na 100% ustalić co jest uszkodzone.
    Poza tym to nie wiem czy mechanik odpowietrzył układ chłodzący, w czasie jazdy włącz nagrzewnicę na maksymalne grzanie a następnie sprawdź po zatrzymaniu jaki masz poziom płynu chłodzącego.
    Ostatnio edytowany przez Sztomel - 28-05-09 o 05:58
    http://www.a3-club.net/forum/signaturepics/sigpic10577_1.gif

  2. #12

    Data dołączenia
    May 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Wygiełzów
    Auto
    A3
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.6 AEH
    Podziękował
    raz

    Exclamation

    płyn zalany do chłodnicy to płyn GRAWER spalanie pozostało takie same jak przed usterką
    Dodano:
    "Norco" i "Sztomel" mowa w tym o całkiem innym odczycie na wskaźniku. Przed wymianą po przejechaniu około 15 km wskaźnik temperatury podniósł się do ok. 65-70*C , a teraz nawet nie wychyli się z minimalnego 60*.
    Inne stwierdzenie , jadąc dalszą odległość około 50 km wskaźnik praktycznie wogóle nie podejdzie do 90* gdzie przedtem było to normalne i oczywiście włączały się wentylatory.
    Próbowałem na postoju na włączonym silniku przez ok. 15min temp. wzrosła, ale nie osiągneła 90* wartości przy której włączają się wentylatory.
    Inaczej trochę jest gdy temp. powietrza na dworze jest ok. 25* wtedy wskaźnik pokazuje temp. wyższą około 70-75* ale praktycznie nie podchodzi do wartości 90*.
    Ostatnio edytowany przez Kielek191 - 29-05-09 o 19:16 Powód: Automatyczne łączenie postów

  3. #13
    Norco's Avatar
    Data dołączenia
    Apr 2008
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Pszczyna
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.9TDI AGR
    Pomógł
    3 razy
    Podziękował
    3 razy

    Domyślny

    Kielek191 w takim razie wszystko jasne Płyn chłodzący choćby nie wiem jak dobry zawsze uzyska temp. 90 stopni (zakładając, że ukł. chłodzenia jest sprawny). Twój przypadek ewidentnie wskazuje na niedomykanie się termostatu (może jakiś osad - trudno powiedzieć). Generalnie przez cały czas płyn będzie przepływał przez chłodnicę, dlatego masz problem z uzyskaniem właściwej temperatury pracy. Moim zdaniem to JEDYNA możliwość
    (___\==oooo==/___)

  4. #14
    marcinos80's Avatar
    Data dołączenia
    Oct 2007
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    SUWAŁKI
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8 AGN
    Pomógł
    19 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Więc podsumowywujac wymiana termostatu nie ominie ciebie jak pisze "norco" i z tego tak wynika -do dzieła i bedzie gitara.Poczytaj przed wymiana http://a3-club.net/forum/search.php?...=1720802&pp=25 .Pozdrawiam

  5. #15
    gsq's Avatar
    Data dołączenia
    Apr 2008
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Czerwionka
    Auto
    Audi A3
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.9TDI AXR
    Podziękował
    8 razy

    Domyślny

    witam,
    nie wiedzialem w jakim temacie o tym napisac, bo tematow o termostacie jest mnostwo na forum, ale ten jest najnowszy wiec postanowilem tutaj.
    Dzis wymienilem sobie termostat, przy okazji caly plyn do chlodnicy (ori koncentrat wymieszany z woda destylowana, proporcje 1:1). Przypomne tylko ze kilka dni wczesniej wymienialem czujnik temperatury cieczy chł. Ale problem wystepowal dalej ten sam czyli temp nie dochodzila do 90* nawet po przejechaniu trasy ok 50 km.. wiec postanowielm wymienic ten termostat.
    Co sie okazalo ? Wymiana nie byla az tak trudna ..ze wszystkim poradzilem sobie. Jakie efekty ? Hm..po wymianie uruchomilem silnik i czekalem az sie zagrzeje, i zagrzal sie do planowanych 90* co mnie ucieszylo (ale trwalo to ponad godz:/) natomiast:
    - 1szy problem jaki wystapil to wykakujacy komunikat oleju..(czerwona konewka..) sygnalizujacy za niskie cisnienie oleju..skad to sie wzielo nie mam pojecia ? przy gazowaniu na 'luzie' sie pojawilo..po wylaczeniu silnika i ponownym wlaczeniu zniknelo.. potem kiedy przejechalem sie kawalek bylo okej, a gdy wracalem wlaczylo sie znow..
    - druga sprawa, to to ze w ogole nie mialem cieplego ogrzewania w samochodzie :O, ale na szczescie po jakims czasie i przejechaniu sie, wrocilo do normy..takze z tym jest ok.
    - no i 3 sprawa, to to ze nadal nie wlacza mi sie wentylator ;/ nie wiem moze faktycznie to tylko na trasie, kiedy temp przekroczy te 90* (bo ponoc wlacza sie przy 94 czy 97?) ale niestetety czekalem bardzo dlugo, przejechalem sie troche i nic.. :/
    Najbardziej boli mnie ta sygnalizacja oleju... Jesli chodzi o ten wentylator to mam nadzieje ze wszystko z nim okej, ale trzeba po prostu poczekac na odpowiednia temperature..

    bylbym wdzieczny za wszelkie sugestie..i uspokojenie mnie troche.. bo nie chcialbym zeby ta robota poszla na marne.. :/

    pozdrawiam

  6. #16
    Auto Szałas

    buzz-astral's Avatar


    Data dołączenia
    May 2008
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Mikołów
    Auto
    Skoda
    Model
    Inny
    Silnik
    2.0T CCZA
    Pomógł
    105 razy
    Podziękował
    87 razy

    Domyślny

    podłączyłeś pod vaga? Co się pokazało?
    Z tym wentylatorem to sprawdzałeś bezpieczniki?

  7. #17
    gsq's Avatar
    Data dołączenia
    Apr 2008
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Czerwionka
    Auto
    Audi A3
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.9TDI AXR
    Podziękował
    8 razy

    Domyślny

    podlaczylem, 0 bledow..
    no nie sprawdzilem bezpiecznikow :/ ale skoro wlaczy sie przy 94 a nie bylo tyle to tylko trzeba poczekac, co ? nie wiem juz sam ;/

    bylem sprawdzic ten bezpiecznik i jest ok..
    Ostatnio edytowany przez gsq - 03-06-09 o 20:58

  8. #18
    marcinos80's Avatar
    Data dołączenia
    Oct 2007
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    SUWAŁKI
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8 AGN
    Pomógł
    19 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Sprawd? wentylator, a mianowicie odepnij wtyczk? znajduj?c? sie przy czujniku na ch?odnicy (czujnik temp) zr?b zwork? z przewodu czy ze spinacza i zobacz czy wentylator sie za?ancza. Je?li tak to proponuje wymieni? czujnik znajduj?cy sie na ch?odnicy(wentylatora) mia?em podobny problem i wymiana za?atwi?a spraw? .Je?li chodzi o kontrolk? oleju to czy sprawdza?e? poziom? Proponuje odpiac akumulator na kilka minut, pod??czy? i wykasowa? bledy kt?re wskoczy?y.Po wykasowaniu ewentualnie przeprowadzi? „adaptacje przepustnicy” lub jak nie b?dziesz mia? czasu nastawi sie po przejechaniu 80-100km.Daj znac co dalej. Pozdrawiam
    http://allegro.pl/item635637442_czuj...rosa_leon.html
    Ostatnio edytowany przez marcinos80 - 03-06-09 o 21:25

  9. #19
    Sztomel's Avatar
    Data dołączenia
    Feb 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Rybnik
    Auto
    Volkswagen Golf Mk4
    Model
    Inny
    Silnik
    1.9TDI ALH
    Pomógł
    210 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez marcinos80 Pokaż post
    Proponuje odpiac akumulator na kilka minut, podłączyć i wykasować bledy które wskoczyły.Po wykasowaniu ewentualnie przeprowadzić „adaptacje przepustnicy” lub jak nie będziesz miał czasu nastawi sie po przejechaniu 80-100km
    chciałem tylko zauważyć, że kolega gsq jeździ autem z silnikiem TDI i ten zabieg co napisałeś wyżej tego silnika nie dotyczy.
    http://www.a3-club.net/forum/signaturepics/sigpic10577_1.gif

  10. #20

    Data dołączenia
    Sep 2008
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Wrocław
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.6 APF
    Pomógł
    6 razy
    Podziękował
    5 razy

    Domyślny

    Hej, tak jak koledzy piszą. Może po prostu zjadłeś trochę oleju i masz go za mało. Jeśli stan jest nieznacznie przekroczony może się zdarzyć, że kontrolka od oleju raz będzie sygnalizować a raz nie. Ja tak miałem przynajmniej...

    Jeśli chodzi o wentylatory, to czy temperatura jest przekroczona? Czy silnik jest niedogrzany? Bo jeśli temperatura jest za wysoka to faktycznie jest problem z wentylatorem, ale pod warunkiem, że termostat jest otwarty. Ja miałem niezłe przeboje z temperaturą. Okazało się, że termostat (co najśmieszniejsze, oryginalny) był walnięty i nie otwierał się przy odpowiedniej temperaturze. Wiatraki załączały się ale przy 99 stopniach :/ Tak więc sprawdź jeszcze czy wąż, który wychodzi od chłodnicy jest gorący po przejechaniu jakiegoś dystansu i dogrzaniu silnika.

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •